Tevekkül ve Şükür

0 37

Tevekkül ve Şükür

İnsan hayatı boyunca birçok seçim yapsa da bazen iradesinin dışında gelişen olaylar olmaktadır. Bu durumlarda kader devreye girer ve insanın yapacağı bir şey olmaz. Diğer bir durumda ise insan bir işi elinden geldiğince iyi bir şekilde yapar ve sonucunu Allah’a bırakır. Tevekkül ne demek sorusunun cevabı insanın görevini layıkıyla yaptıktan sonra en hayırlı sonucu Allah’tan beklemesi durumudur. Tevekkül çoğu zaman karıştırılır ve insanlar hiçbir çaba sarf etmeden bir işi Allah’a havale ettik demektedirler. Fakat bu tevekkül değildir. Allah’ın büyüklüğüne güvenmek ve görevlerimizi en iyi şekilde bize verilen irade ile yaptıktan sonra en hayırlı sonucu beklemek tevekküle girmektedir.

Hamd ve Şükür

Allah insana birçok değerli hediye vermiştir. Yediğimiz yemeklerden giydiğimiz elbiselere, ailemizden sahip olduğumuz mallara kadar dünyadaki bütün nimetler Yüce Rabbimizin rahmetinin bir sonucudur. Hiçbir şey yapmadığımız halde bize bir hayat ve sağlık bahşeden Allah’a şükür her müminin en önemli görevlerindendir. Dünyadaki tüm insanlar bir araya gelse ortaya bir hayat çıkaramazlar. Bunu bize veren Rabbimize şükürde eksik kalınmamalıdır. Hamd ve şükür duası ile beraber Sübhanallah, Elhamdülillah, La İlahe İllallah ve Allah’ü Ekber denilerek şükür görevi yerine getirilebilir. Verilen nimetlere ve rızıklara şükür etmek için birçok dua yapılmaktadır. Bu sözler ile şükrün çok kolay olduğu ve bazen sadece Allah’ın büyüklüğünü düşünerek de hamd edilebileceği vurgulanmaktadır.

Büyük Zatların Şükür Duaları

İslam dininde inanılan ve bunlara göre hareket edilen birçok kaynak bulunmaktadır. Bunlar Kur’an-ı Kerim, hadisler, rivayetler ve büyük zatların davranışlarıdır. Bunlara bakarak dini hayat şekillendirilmektedir. Peygamberimizin s.a.v şükür duası da bunlardan biridir. Bu şükür duası temizlendikten sonra Allah’a el açılarak şu şekilde edilmektedir: Allahümme inni es’elüke min hayri ma seeleke minhü nebiyyüke Muhammedün. Ve’neuzü bike min şerri meste’azeke minhü nebiyyüke Muhammedün. Ve ente’l müstean ve aleyke’l belağ ve la havle ve la kuvvete illa billah. Efendimiz güzel bir haber aldıktan sonra şükür duası eder ve Allah’a teşekkürünü bildirirdi. Abdest alındıktan sonra edilen şükür duası daha faziletli olmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.