Allah’ın Merhameti

Allah’ın Merhameti

0 39

Allah’ın Merhameti

Yüce Allah, yarattığı kullarına bir annenin yavrusuna olan şefkatinden daha şefkatli ve merhametlidir. Kullarına birçok nimet vererek onları dünya hayatında rahat ettirmektedir. İnsan insanın sadece yüzünü görmektedir. Fakat Allah insanın kalbine bakar ve bir eylemi niye yaptığını görmektedir. Allah’ın merhametini gösteren örnekler bir hayli fazladır. Allah’ın kulunda en sevdiği hareket tövbedir. Çünkü tövbe eden insan yaptığı günahtan pişman olmuş ve böylece cehennemden uzaklaşmış olmaktadır.

Kul her ne kadar günahkâr olsa da Allah bağışlayıcıdır. Tövbe kapısını her zaman açık tutarak günahlardan dönmemizi istemektedir. Allah’ın kullarına olan merhametini her sabah güneşin doğuşundan, yağmur ve karın yağmasından ve yerden birçok nimet çıkarmasından görmekteyiz. Kul hiçbir çaba sarf etmeden bu kadar nimeti veren Allah elbette çok merhametli olmaktadır.

Allah’ın Merhametinin Örnekleri

Yüce Rabbimiz hayatın her anında verdiği nimetlerle kullarına olan şefkatini göstermiştir. Güçsüz bir varlık olan insanın emrine güçlü birçok hayvanı vermiş ve o hayvanların hizmet etmelerini sağlamıştır. Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın merhameti ayet ve örneklerle bulunmaktadır. Bunlardan Yusuf suresinde, Yusuf şöyle dedi. “Bugün size bir ayıplama, bir kınama yok. Ben hakkımı çoktan helal ettim. Allah’ta sizi bağışlasın. Çünkü o merhamet edenlerin en merhametlisidir”. İsra suresinde ise; “Rabbiniz O’dur ki lütfu kereminden nasibinizi arayasınız diye sizin için denizde gemileri kolaylıkla akıtıp yüzdürür. Gerçekten O size karşı çok merhametlidir.” Bu ve bunlar gibi birçok ayette Allah’ın merhameti vurgulanmıştır.

Peygamberin Ağzından Merhamet Örnekleri

Allah’ın merhameti hadis olarak da örnekler ile verilmiştir. Bir gün bir çocuk Efendimize şöyle demiştir: ben bir kuş yuvasından kuşun yavrularını aldım. Bunu gören anne kuş etrafımda dolanmaya başladı. Ben de acıyıp gömleğimin önünü açıp kuşu serbest bırakacakken anne kuş koynuma ani bir hareketle girip yavrusuna kanat gerdi. Bunu duyan Efendimiz şöyle buyurur: Allah’ın kullarına olan merhameti o kuşun yavrusuna olan merhametinden daha fazladır. Allah, yerden, gökten ve denizlerden birçok nimet vererek kullarının en güzel şekilde yaşamasını sağlamaktadır. Bu örneklerden anlaşılacağı üzere Allah tövbe kapısını her daim açık tutarak cennete girmemizi istemektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.