Şirk Ve Çeşitleri

0 38

“Şirk nedir?” sorusunun cevabını mı arıyorsunuz? İslam dinince yapılması şiddetle yasaklanan ve Allah tarafından affı olmayan şirk hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar için mutlaka yazımızı okumalısınız.

 

Allah tarafından ayetler, vahiy yoluyla Peygamber Efendimize (sav) iletilmiştir. Bu ayetlerde sevaplar ve günahlar açıkça belirtilmiştir. Bu günahların başında gelen ve yapılması şiddetle yasaklanan şirk hakkında merak edilen şirk nedir, şirk çeşitleri nelerdir gibi soruların cevabı ve daha fazlası yazımızın devamında…

 

 

Şirk Nedir?

Tevhid inancı ile tamamen zıt olan Şirk; İslam dininde Allah’a ortak koşma anlamına gelmektedir. Yani, Allah’ın zatında, sıfatlarında veya fiillerinde dengi olduğuna inanarak canlı veya cansız varlıklardan medet ummaktır. Kur-an’ı Kerim’de şiddetle yasaklanan şirk, Allah tarafından affı olmayan bir günah olduğu belirtilmektedir. Kura-an’ı Kerim’de şirk hakkında geçen ayetlerden birkaçı;

Hiç şüphesiz, Allah, Kendisi ‘ne şirk koşanları bağışlamaz. Bunun dışında kalanlar ise, (onlardan) dilediğini bağışlar. Kim Allah’a şirk koşarsa elbette o uzak bir sapıklıkla sapmıştır.”

Oysa yerde ve gökte Allah’tan başka ilahlar olsaydı, yer de gök de bozulup giderdi. Hükümranlığın sahibi olan Allah, onların nitelemelerinden çok yücedir.”

Onların tümünü toplayacağımız gün; sonra şirk koşanlara diyeceğiz ki: “Nerede (o bir şey) sanıp da ortak koştuklarınız?”

 

Ayrıca şirk koşana (Allah’a ortak koşan) müşrik denilirken, ortak olan şeye de şerik denilmektedir.

 

Şirk Çeşitleri Nelerdir?

Şirkin 4 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar;

 

1-) Şirk-i İstiklâl

Allah ile birlikte başka ilahların da olduğuna inanılan bir şirk türüdür. Ay ve Güneş gibi doğada bulunan varlıklara inanılır. Bu şirk çeşidine dâhil olan inançlar “düalist” ve “politeist”tir.

 

2-) Şirk-i Tebriz

Allah’ın bir olduğu kabullenildiği fakat birden fazla ilahın birleşimi ile oluştuğuna inanıldığı şirk çeşididir. “Teslis” inancı bu şirk türüne dâhildir.

3-) Şirk-i Takrib

Heykel ve put gibi cansız eşyalara tapıldığı şirk türüdür.

 

4-) Şirk-i Hafi

Münafıkların yaptığı bu şirk çeşidi, gizli şirk anlamına gelmektedir. Dilleri ile Allah’a iman ettiklerini söyleseler dahi kalpleri ile bunu tasdik etmezler.

 

5-) Şirk-i Esbab

Tabiatta olan biten bütün olayların sebep sonuç ilişkisi içerisinde olduğuna ve bu sebeplerin Allah tarafından yaratılmadığına inanılan şirk türüdür.

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.