Zammı Sure Nedir? Namaz duaları

0 30

Zammı Sure Nedir?

 Zammı sure, namazlarda Kuran-ı Kerim’den okunan kısa surelerdir. Her namazda sübhaneke duasından sonra Fatiha suresi okunur. Fatiha suresi de bir zammı suredir. Fatiha suresi, sübhaneke duasından sonra okunması gereken bir zammı suredir. Fatiha suresinden sonra da Kuran-ı Kerim’de bulunan kısa surelerden biri okunmaktadır. Bu kısa surelere de zammı sureler denilmektedir. Bu sureler genellikle Kuran-ı Kerim’in sonunda yer alan kısa surelerden seçilmektedir. Fatiha suresinden sonra okunan bu sureler Kuran-ı Kerim’in içinde olan herhangi bir sureden seçilebilmektedir. Fakat buna karşılık ayetler en az üç ayet olmalıdır. Üç ayetten az okunulmamaktadır. Namaz içerisinde Fatiha suresinin okunmasından evvel besmele çekilmektedir fakat zammı surelerin okunmasından önce besmele çekilmesine gerek yoktur.

Namazda Okunabilecek Zammı Sureler

 Zammı sure, Kuran-ı Kerim’in içeriğinde olan herhangi bir sure olabilir fakat genellikle namazlarda okunmak için öğretilen sureler olmaktadır. Beş vakit namaz günün farklı zaman dilimlerinde kılınır ve huşu içerisinde kılınması önceliklidir. Huşunun kaybolmaması adına kısa sureler seçilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca namaza yeni başlayacak olan kişiler için de kısa surelerin seçilmesi alışma süresi için iyi olmaktadır. Fatiha suresinden sonra okunan on temel sure vardır. Bunlar: Fil suresi, Kureyş suresi, Maun suresi, Kafirun suresi, Kevser suresi, Nasr suresi, İhlas suresi, Tebbet suresi, Felak suresi ve Nas suresidir. Bu surelerde anlatılanlar her namazda hatırlanması gereken anlamlar içermektedir. Sureler İslam’ın temel esaslarını içeren ayetler barındırmaktadır. Bundan dolayı bu kısa ve anlamı derin ayetler içeren sureler namazda okunmaktadır.

Zammı Surelerin Namazda Okunma Kuralı

Zammı sure, namaz içerisinde belli kurallar çerçevesinde okunmaktadır. Namaz ibadeti yapılırken belli kurallara uyulması gerekmektedir. Namaz dışında sure okunmadan önce besmele çekilmektedir fakat namaz içerisinde okunan zammı surelerin başında besmele çekilmemesi gerekmektedir. On temel surenin Kuran-ı Kerim’de bir sırası bulunmaktadır. Namaz rekatlarında da bu sıraya riayet edilmesi gerekmektedir. Fil suresi okunduğunda ardındaki rekâtta Kuran’daki sıraya göre Kureyş suresi okunmalıdır. Eğer sıra atlanacaksa iki sure arayla okunması önerilmektedir. Buna göre Fil suresinden sonra sıra atlanacaksa Kevser suresine geçilmelidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.