Peygamber Efendimizin Sözleri

0 64

Peygamber Efendimizin Sözleri

Peygamber Efendimizin Sözleri hadis olarak adlandırılmaktadır. Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından söylenen sözler, yaptıkları davranışlar, olay karşısında verdiği tasvip durumlarını ifade etmek için hadislerden yararlanılmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) ağzından birebir çıkmış sözleri hadis-i şerif olarak nitelemekteyiz.

Âlemlere rahmet ve bereket olarak gönderilen Allah’ın (C.C) tüm insanlığa gönderdiği son elçi ve son peygamber olan Hz. Muhammed’in (S.A.V) yaşayışı ve sözleri yüzyıllardır en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Tüm İslam coğrafyasında yaşayışı ve her olaya karşı adaletli, ölçülü, sabırla yaklaşan Hz. Muhammed’in (S.A.V) birbirinden güzel binlerce hadis-i şerifi vardır. Tüm insanlığa ve Müslüman coğrafyasına yön veren, öğüt taşıyan uyarıcı ve koruyucu hadisler birbirinden güzel manalar taşımaktadır.

Hadis-i Şerif Hangi Konular Üzerine Söylenir?

Âlemlere rahmet olarak gönderilen son Peygamber Hz. Muhammed (S.A.V) 571 yılında Arabistan’ın Mekke şehrinde dünyaya gelmiştir. Yaşadığı süre boyunca müşrikler tarafından sayısız haksızlığa ve zulme maruz kalmasına rağmen her zaman iyilik, akıl ve adalet ile yanıt vermiştir. 632 yılında vefat etmesine kadar iyilik, merhamet, güzel ahlak başta olmak üzere binlerce konuda insanlara yön verecek sözler söylemiştir. Peygamber Efendimizin Sözleri bugün bile insanlar tarafından hala söylenmekte ve olaylar karşısında verilecek en iyi yanıtlar onun ağzından çıkan sözlere göre değerlendirilmektedir.

Bizlere en güzel öğütleri veren, her anımızda bizi anlayan, içimizdeki sorunlara cevap bulan bu sözleri korumak ve yeni nesillere aktarmak ise en kutsal görevimizdir. Başımıza gelen her olaya karşılık mutlaka bizi en doğru şekilde yönlendirecek sözler bulunmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) olaylar karşısında yorum yaparken önce düşünmekte daha sonra danışmakta ve en sonunda sözlerini söylemekteydi. O kimsenin kalbini kırmayacak en doğru davranışı ve sözü bulur ona göre söylerdi. Karşısındaki insanların durumları, konumları, bulundukları yer asla ve asla söyleyeceği sözü etkilemezdi. Herkese eşit ölçüde yaklaşan Muhammed-ül emin olarak çağrılan bu güzel peygamberin ağzından çıkan sözler tüm insanlığa güven ve huzur vermektedir.

peygamber

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) Hadis-i Şerifleri

Allah (C.C) tarafından 610 yılında henüz 40 yaşındayken Mekke yakınlarında bulunan Hira Mağarasında peygamberlikle müjdelenen son peygamber Hz. Muhammed (S.A.V) tarafından söylenen bazı hadis-i şerifler şu şekildedir;

“Kadınlar, erkekler ile birlikte bir bütünü tamamlayacak diğer yandır.” Ebu Davud tarafından bizlere aktarılan bu söz Zekât da 45. Sayfada yer almaktadır. Kadınları koruyan veda hutbesinde “Kadınlar size Allah’ın (C.C) emanetidir” demekte olan bu güzel peygamberin bir diğer hadis-i şerifi ise; “insanlara merhamet etmeyen kimselere Allah da (C.C) merhamet etmez.” Diyerek tüm insanlığı merhametli olmaya davet etmiş ve bu konuda ciddi bir şekilde uyarmıştır. Buharı tarafından aktarılan bu söz tüm insanlığa uyarı niteliğinde yüzyıllardır zalimlere karşı söylenmektedir.

Peygamber Efendimizin Sözleri tüm konularda en detaylı şekilde söylenmiştir. Örneğin; “Allah’ tan (C.C) korkun ve çocuklarınız arasında adaletli olun diyerek anne ve babaları uyarmaktadır. Evlatlar arasında yapılacak ayrımların ne kadar kötü sonuçlar doğuracağını yüzyıllar öncesinden söyleyerek insanlığı ırkçı davranışlara karşı uyarmıştır. Dünyanın en kötü olayı Irkçılık için söylediği “Ey insanlar! Şunu bilin ki, Rabbiniz birdir, atanızda birdir. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a; beyazın siyaha, siyahın beyaza takva dışında bir üstünlüğü yoktur.” İbn-u Hanbel tarafından aktarılan bu hadis-i şerif insanlığın hala anlamakta zorluk çektiği ırkçı söylemelere karşı adeta bir ders niteliğindendir.

Peygamber Efendimizin Sözleri neredeyse günlük hayatımızda karşımıza çıkan tüm olaylar için bir cevap niteliğindedir. Kendinizle baş başa kaldığınızda ya da işin içinden çıkamadığınız durumlarda, bir şiddete bir olaya karşı susmayacakken bu güzel sözlerden faydalanabilirsiniz.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.