Nas Suresinin Faziletleri

Nas suresi Kur'an'ın 114. suresi ve 6.ayetidir. Nas kelimesinin anlam karşılığı insan demektir. Surede özenle vurgulanmış olanlar ise

0 37

 Nas suresi Kur’an’ın 114. suresi ve 6.ayetidir. Nas kelimesinin anlam karşılığı insan demektir. Surede özenle vurgulanmış olanlar ise; insan psikolojisinin inanmış olduğu herhangi bir cin ve ruhsal kötülüklerden korunması ve bu korunmayı ancak Allah’a sığınarak, Kur’an’da yer vermiş olduğu Nas suresini okuyarak gerçekleşmesinin aklıselim bir yol olacağını bildirmiştir. Nas suresinde, Şeytan diye tabirlenen varlığın “vesvese, kötü his, ruhsal daralma” gibi etkisinden Nas suresini insanlara bir kalkan olarak sunduğu biliniyor. Nas suresinin temel konusu olan vesvese nedir peki?

 

Vesvese, insanın içinden gelen kötü yola saptıracak kuruntu sözler, iç düşünme, rivayete göre insanı ahlak dışı davranış sergilemeye yöneltecek olan yanlış düşüncelerdir. Ayrıca Nas suresinin anlamı bakımından yatmadan önce okunması bireye olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

 

Nas Suresinin Faziletleri

 

 

l Ebu Said rivayeti şöyle der; Resulullah cinlerden, kötü gözlerden Allah’a sığınırdı, nas sureleri Kur’an’a inince sureyi okuyarak Allah’a sığındık.

l Ukbe bin Amir; Resulullah (s.a.v)’in devesini çekiyordum, bana Ey Ukbe, sana okuyacağın 2 sure öğretmemi ister misin? Diye buyurdu ardından, bana Felak suresi ve Nas suresini okuttu. Buna hayret ettim, sonra beni sabah namazına bu iki sure ile kaldırdı

l Peygamber efendimiz (s.a.v)’ in eşi Hz. Aişe ise; peygamber efendimiz her gece yatağına geldiğinde her iki elini birleştirir, sonra onların içine üfler ve avuçlarına Nas suresini okur, avuçlarını bedenin ulaşabildiği her yerine dokundurur. İlk önce ise yüzüne üç kere yapardı.

l Fahreddin Razi’nin Buyurduğuna göre; Nas suresi müminlerin suresidir, okuyan her mümin, Allah’u Teala işlerini kolaylaştırır. Onu düşmanları üzerine galibiyet kılar. Geçim sıkıntısı çektirmez günahı af olur.

l Her hayırlı dileğin gerçekleşmesi için 1000 defa okunmalıdır.

l Gün içinde 1000 defa okunduğu sürece, stres, depresyon, panik atak, gibi tüm ruhsal hastalıklar iyileşmeye başlar.

l Nas Suresi okuyan birey, yaşadığı maddi ve manevi sıkıntıların fiziki zarara uğramasını engeller.

l Nas suresi devamlı okuyanların kendisi, çocukları, malı Allah tarafından korunur.

l Cuma günleri fazileti ise şöyle izah edilir; Cuma namazından sonra Nas suresi okunur ise Ahiret günündeki insan sayıları miktarınca “ecir” verir.

l Cuma faziletini bir anlamı daha vardır, nas suresini namazdan sonra secdede oturur vaziyette yedi kere okunur ise kötülüklerden arındırır.

l Nas suresi ile beraber Felak suresi gece yatmadan 7 defa okunması durumunda birey şafak vaktine kadar vesvese ve kötülüklerden uzak durur.

l Kötü hislerden sığınılacak, vesveseye uğradığınız düşündüğünüz an gün içinde uyandığınız zaman 100 defa okunması sureti ile bu gibi hislerden kurtulacağı rivayet edilir.

l Beş vakit namazdan sonra 3 defa okuyan kişi, semavi tüm musibetlerden ve dünyalık kazalardan uzak tutulur.

l Nas suresi okunduğu zaman, Allah o kişiye kolay yoldan rızık sunar, insanların beddua gibi kötü niyetlerinden korur.

Nas suresinin okunuşu

nas suresi nasıl okunur

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.