Namaz Kılmanın Önemi 

0 64

Namaz Kılmanın Önemi 

Namaz Kılmanın önemi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Peygamber efendimiz bu konu hakkında ” Bana dünyayı üç şey sevdirdi, bunlardan birisi de gözümün nuru namaz.” sözünü söylemiştir. İslam dininde namaz, dinin direği olarak bilinir. Kuran’ı Kerimde namaz hakkında birçok ayette namazın dosdoğru ve vaktinde kılınması emredilmektedir. Birçok İslam insanına göre namazda iken kul, Allah’ın huzuruna çıkmaktadır. Yaratıcısına Kuran’ı Kerim’den ayetlerle dua eden insanlar, günahlarının affedilmesi için tövbe eder ve bağışlanmayı diler. Namazını bitirirken ise peygamberimiz HZ. Muhammed’e ve ümmetine dua edilmektedir.

Namaz İbadetinin Faydaları

Maddi açıdan bakıldığında namaz, insan vücudunun muhtelif iç ve dış hareketlerde bulunmasını sağlar. Hayatı belirli kurallar ve tertip içinde yaşama temrinleri yaptırmak amacıyla insana zaman disiplini kazandırır.

Manevi açıdan namaz; ilahi huzur bulma, teffekür etme, korku zamanı geldiğinde teselli vermek, imanın birliğini korumak gibi konularda önem arz etmektedir.

İctimai güzellikleri açısından namaz; birlik ve beraberlik, ülfet, iman, tanışma ve kardeşlik gibi sonsuz hayırlara vesiledir. Bu duruma ek olarak cami içinde cemaat ile namaz kılan, insanlar arasında renk, ırk, makam, mevki ve dil ayrımları yapılmamaktadır.

Rühani tecelllileri açısından namaz; birey ilahi huzura çıkar. Takva, sadakat ve ihlas gibi güzel insana güzel vasıflar kazandırır.

Namaz günde beş vakit kılındığı için Cenab-ı Hakk’ı hatırlatmaktadır. Kalp ve insanlık duygularını yüce Allah’a bağlar.  Allah’ın gücü, mutlak iradesini, rahmet ve merhametini, azap ve ikabını, kerem ve ihsanını insan kalbine yerleştirir.

Beş Vakit Namazın Önemi

Her gün düzenli olarak beş vakit namaz kılan Müslümanlar Allah’ı ve onun sıfatlarını düzenli olarak zikretmektedir. İnsanlar bu dünyada geçici olduğunu hatırlar, imana ve inanca bağlılığı artar. Namaz sadece Allah’a kulluk edip ondan yardım istediğimiz ibadettir. Fatiha suresinde geçen ayetlerin bize hatırlattığı bir diğer önemli konu da Allah’ın Rahman ve Rahim olmasıdır. Ahirette ve bu dünyada bizi gözleten ve esirgeyen rabbimize şükrederiz.

Namaz’ın 12 farzı vardır bu farzlara uyarak namazı doğru biçimde kılmak gerekmektedir. Namaz kılınan yerin temiz olması ve namaz kılmadan önce abdest alınması dinimizin temizliğe verdiği önemi göstermektedir.

Cuma Namazı

Cuma namazı Müslümanlar için önemli bir toplanma günüdür. Bu günde Müslüman insanlar cami de toplanırlar, okunacak hutbeleri dinler ve birlik ve beraberlik içinde namazını kılarlar. Cuma namazı erkeklere farzdır. Cuma namazı İslam aleminin ne kadar birlik ve beraberlik içinde olduğunu göstermektedir. Cuma hutbesini dinlemek namazın farzlarından biridir.

Cenaze Namazı

Beş vakit namaz bütün müminlere farzdır. Fakat farz olmayan namazlarda vardır bunlardan birisi de cenaze namazıdır. Cenaze namazı dört tekbirden oluşmaktadır, namaza başlanırken önce Subhaneke sonrasında Salli-Barik duaları okunmaktadır. Namaz esnasında ölen kişiye rahmet ve bağışlanma dilenilir. Vefat eden Müslüman kardeşinin yanında olmak tüm Müslümanların görevidir. Cenaze namazının başka bir önemi ise bize ölümü hatırlatıyor olmasıdır. Vefat eden bir Müslümanın ardından dua edilir ve helallik istenir.

Bayram Namazı

İslam aleminde 2 tane bayram namazı bulunmaktadır. Bu bayramlar Ramazan ve Kurban bayramlarıdır. Bayramın ilk günü bütün Müslümanlar camiye gelir ve bayram namazını kılarlar. Hocalar bayram namazının yardımlaşma faziletleri üzerinden vaaz verir. Bu namazlar 2 rekat olmaktadır ve cuma namazının farz olduğu kişilere de bayram namazı farzdır. Hanifi meshebine göre bayram namazı vaciptir. Şafilere göre sünnettir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.