Kudüs’ün Müslümanlar İçin Önemi

0 25

Kudüs, Müslüman âlemi için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Gerek içerisinde yer alan ibadet yerleri ile gerekse Peygamber Efendimiz (sav)’in hadisleri ile her Müslüman için önemli bir yer olmaktadır. Bu yazımızda sizlere Kudüs’ün Müslümanlar için önemini anlatmaya çalışacağız

Kudüs Nedir?

Kudüs, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak bilinmektedir. En önemli özelliği ise 3 semavi dininin kutsal yeri olarak kabul edilmektedir. Tarih boyunca çok fazla sayıda savaşa ev sahipliği yapan Kudüs, büyük yaralar almıştır.

 

Kudüs, günümüzde Filistin ve İsrail arasında bölünmüş bulunmaktadır. Her iki devlet de Kudüs’ü kendi başkent olarak ilan etseler de bu dünyaca kabul edilmemektedir. Zira uluslar arası toplumlar Kudüs’ü hiçbir devletin başkenti olarak görmemektedir

Kudüs’ün Müslümanlar İçin Önemi

Müslümanların kutsal olarak tanımladığı 3 şehir vardır. Bunlar; Medine, Mekke ve Kudüs’dür. Peygamber Efendimiz (sav)’in bu hususta şöyle bir Hadis-i Şerif’i mevcuttur; “Ziyaretler ancak üç mekâna yapılır. Mekke’deki Mescidu’l-Haram’a, Medine’deki benim bu mescidime ve Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya”. Bu Hadis’i Şerif’lerin ardından Kudüs, Müslümanlar tarafından kutsal şehir olarak kabul edilmeye başlanmıştır.

kudus

Peygamer Efendimiz (sav)’in cariyesi olan Hz. Meymune (ra), Peygamber Efendimiz (sa)’e “Ey Resulullah! Bize Mescidi Aksa hakkındaki hükmün ne olduğunu bildir” diye sorduğunda Resulullah Efendimiz de “Oraya gidin ve içinde namaz kılın. Eğer oraya gidemez ve içinde namaz kılamazsanız kandillerinde yakılmak üzere oraya zeytinyağı gönderin” şeklinde buyurdu. İşte Kudüs’ün Müslümanlar için olan önemini açıklayan bazı nedenler;

Mescid-i Aksa

Müslüman aleminin ilk kıblesi Mescid-i Aksa olmakla beraber Peygamber Efendimiz (sav)’e Kur’an-ı Kerim inmeye başlandığı zaman ilk namaz Mescid-i Aksa’ya karşı kılınmıştır.

mescidi aksa

İslami Eserler

Kudüs’ün fethinden sonra şehir çeşitli eserler ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca çeşitli İslam devletlerinin hâkimiyetinde olan Kudüs’de zamanla çeşitli eserler birikmiştir ve tüm bu eserler bütün ihtişamıyla Kudüs’de hala yer almaktadır.

Peygamberler Şehri

Hz. Âdem’den Hz. Muhammed Efendimiz (sav)’e kadar yer alan tüm peygamber efendilerimize ev sahipliği yapan Kudüs, İslam dini için de ayrı bir yere sahiptir. Bütün peygamberlerin ortak bir dini vardır. Bu din tevhittir. Nitekim aynı gerçeğin tüm peygamberlere duyurulmuştur. Bu Kur’an-ı Kerim’de de geçmektedir.

Sana söylenen senden önceki peygamberlere söylenmiş olandan başka bir şey değildir.” (Fussilet, 41/43)

 

 

İsra ve Miraç Olayı

 

Peygamber Efendimiz (sav) Medine’ye hicret etmede bir buçuk sene önce İsra ve Miraç olayı meydana gelmiştir. Recep Ayı’nın 27. gecesinde meydana gelen bu hadise  Kudüs’ü daha değerli hale getirmektedir. İsra suresinin 1. ayetinde şöyle buyrulmaktadır;

Bir gece kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye, (Muhammed) kulunu, Mescid-ül Haram’dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-ül Aksa’ya götüren Allah(*) her nevi eksikliklerden münezzehtir. O gerçekten işitendir, görendir” (Bahaeddin Sağlam Meali)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.