Kripto Para Caiz Mi?

0 17

Kripto Para Caiz Mi?

Son zamanlarda kripto paralara artan ilgi ve alakadan kaynaklı Kripto para haram mı Diyanet sorusu oldukça gündem yarattı. Kripto paralar nakit ödemeye alternatif bir dijital unsur olarak tasarlanmışlardır. Herhangi bir merkeze bağlanmayan ve kontrole mecburi tutulmayan kripto paraların en büyü biri olan Bitcoin’ in bir tanesi şu an itibariyle 35 bin dolardan işlem görüyor. Aynı zamanda Bitcoin’den türetilen Litecoin, Ripple, Ethereum gibi altcoinler de gittikçe popülerleşiyor. Kripto paralarının maddi değeri ekonomistler tarafından tartışılırken ilahiyatçılar tarafından dini boyutu tartışılıyor. Kripto paraların helal olup olmadığıyla ilgili tartışmalar gündemde yer tutmaya devam ediyor.

Diyanete Göre Kripto Para Fetvası Nasıldır?

Diyanetin kripto paranın kullanılmaması yönünde ve caiz olmadığıyla ilgili fetvası var. Bazı ilahiyatçılar Bitcoin caiz mi diye soranlara Diyanet’in kararına paralel yanıt verirken bazı ilahiyatçılar da bu kararın aksini savunmaktadır. Bu fetvaya karşı çıkan ilahiyatçılar helal ile haramın Kur’an’a göre belirlenebileceğini savunup kullanma amacına bakılması gerektiğini vurguluyorlar. İşte konuyla ilgili fetva yayınlamış olan Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın kripto para açıklaması: “Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik içerip içermemesi, bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.” bu şekilde ele alınmıştır. Diyanet işleri fetvasında bu para biriminin caiz olmadığının altını çizmiştir.

kripto-para

Diğer İlahiyatçı Görüşleri Nelerdir ve Kripto Para Riskleri Nelerdir?

Kripto paralarla ilgili belirtilen konulara dikkat çeken Kripto para caiz mi Fetva Meclisi, kumar ve aldatma yönünün de olabileceğini vurguladı. Bu fetvayı destekleyen bazı ilahiyatçılar da kripto paraların merkezinin olmayışı ve ani düşüşler sebebiyle birikimlerini kaybedebilecek insanların maddi zorluğa düşeceği ve insanlar için tehlike arz ettiğini düşünüyor. Aynı zamanda belirli bir merkezi yapıya sahip olmaması ve insanların haklarını arayabileceği bir mecra olmaması nedeniyle güvensizlik ve aldatmaca olaylarının artacağı izlenimindeler. Son zamanlarda sitelerin güvenlik sebebiyle meydana çıkabilecek siber saldırı ve hacklenme gibi olaylardan dolayı da hukuksal boyutunun takip edilmesi gerektiği yönünde düşüncelerini vurgulamışlardır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.