İkindi Namazı Vakti Ne Zaman Çıkar?

İkindi Namazı

0 29

İkindi namazı

İkindi namazı vakti ne zaman çıkar? Hanefi mezhebi bakış açısına göre güneş batıncaya değin devam etmektedir. Peygamber efendimiz demiştir ki ‘Kim ikindi namazından bir rekâta güneş batmaksızın yetişir ise iki namazına yetişmiş olmaktadır’.

Şaafi mezhebi bakış açısına göre; ikindi namaz vakti, kendi bünyesinde ‘Zaruri vakit’ ve ‘İhtiyarı vakit’ olarak 2’ye ayrılmaktadır. İhtiyari vakit ile anlatılmak istenen her şeyin gölgesinin 2 misline çıktığı zamanki vakti kapsamaktadır. Herhangi bir özür ortada yok iken ihtiyari vaktin geçirilmesinin caiz olmadığı belirtilmektedir. Zaruri vakit ile anlatılmak istenen ise güneşin batışına kadarki vakit anlamına gelir. Güneşin batmasından önce 1 rekât dahi kılınsa ikindi namazı kılınmış kabul edilmektedir.

Müchetitlerin bakış açısına göre ise ikindi namazı vaktinin, güneşin ısfırar denilen aydınlanma vaktine değin geciktirmenin mekruh olacağı bilinmelidir. Nedenini ise Resulullah ( s.a.s ) şöyle dile getirmiştir: Bu vakitlerde kılınmış olan ikindi namazının münafıkların namazı olduğu açıktır.  Çünkü Münafıklar, oturup güneşi beklemektedir. Güneş, şeytanın iki boynuzu arasında yani batmaya meyilli olduğu an, ikindiyi 4 rekât kılmakta ve Allah’ı çok az anmaktadır.

İslam alimlerinin bakış açısına göre ise Kuranı Kerim’de bahsedilmiş olan orta namazın, ikindi namazı olduğu şeklindedir. Hz. Ayşe’nin dile getirmiş olduğu rivayet şu şekildedir: Hz. Peygamber ( s.a.s ), namazlara ve orta namazlara devam edin demiştir. Orta namazın ikindi namazı olduğu belirtilmektedir. İkindi namazlarına ise orta namaz denmesi 2 şer tane geceye ait namazın kılınması olup 2’şer tane de gündüze ait namazın arasında yer almasıdır.

İkindi Namazının Kerahat Zamanında Kılınmış Olunması

İkindi namazının kerahat vaktine kadar geciktirilmiş olması söz konusu ise namazın kazaya bırakılmadan sünnetin terkedilip yalnız farzının kılınması gerekmektedir.  Güneş batmadan önce hatta iftitah tekbiri alınsa, ikindinin farzına durulsa dahi bunun bile sahih olacağı görüşü hakimdir. Hatta namazda iken bile güneş batsa bunun bile sahih olacağı söylenmektedir. Bu durum, ikindi namazına özgü bir durumdur.

İkindi Namazının Kılınışı

İlk rekât: İkindi namazı sünnetini kılmak amacı ile niyet edilmektedir. ‘Allahu Ekber’ denilerek eller bağlanmaktadır. Subhaneke okuduktan sonra Euzu besmele ve Fatiha suresi okunur. Daha sonra Kuran’dan 1 adet sure okunmaktadır. Rükuya gidildikten sonra ise ayağa kalkılır ve secdeye gidilir.

İkindi namazı vakti ne zaman çıkar? Kerahat zamanında kılınabilir mi? İkindi namazı kaç rekattır?  İkindi namazı toplam 8 rekâttan oluşmakla beraber 4 rekâtı sünnet, 4 rekâtı farzdan oluşmaktadır. İkindi namazındaki sünnetin 3. Rekatında Sübhaneke’nin okunup okunmayacağı ise en çok merak edilenler arasında yerini almaktadır. Sübhaneke duası okunur ve daha sonra besmele çekilir. Ardından ‘Bismillahirahmanirrahim’’ denilerek Fatiha suresi okunur. Kuranı kerimden en az 3 adet olmak üzere (Zamm-ı Sure) 3 ayet okunmaktadır. Allahü Ekber denilerek rükuya eğililir. Daha sonra 3 kere ‘Subhane Rabbiyel’ Azim ‘denmektedir.

ikindi namazi camiikindi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.