Bilgi

0 277

Bilgi

Bilgi

Şeytanlardan Allah’a sığınırız.

İslam dininin size bağışladığı zihinle beraber; evrene, hayata dair her şeye yeni, güçlü ve anlamlı bir temel, izah ve bakış açısı getirirsiniz. Çünkü İslam, doğru düşünen birisi için, her şeyi kökten değiştirecek, her şeyin kıymetini yeniden sorgulamanıza ve hesaplamamıza yol açacak kadar güçlü ve önemli bir konudur. İşte bu yüzden, Kuran’ın ortaya koyduğu konuları doğru şekilde tanık olan her insanın dengesi sallanır ve köktencilik değişimler patlar; bazı şeyler kıymetini kaybederken, bazı şeyler değer kazanır.

Informasyon, işte bu kıymeti değişecek ve buna göre tekrar anlam kazanacak şeylerin başındadır. Zira mevcud her şeyi okumak; akıl yürütmek, sorgulamak, gözlemlemek ve bu vesileyle bilgiye ulaşmak, İslam’ın; Müslümanlar için bir emri, doğru yol üzerinde yaşamak konusunda koyduğu bir şarttır.

Bunu kanıtlamak için Kuran’daki okumaya, akıl etmeye, hasret meydana getirmeye; kozmoloji, astronomi, jeoloji, biyoloji, zooloji, arkeoloji, botanik vb. Bilimlere yönlendiren ayetleri buraya tek tek koymayacağım. Bu yönlendirmeleri Kuran ile azca çok alakadar olanlar bilirler, bilmeyenler ise basit bir aramayla bu müthiş delillere şahit olabilirler.

Pekala, Kuran, ne için akıl yürütmemizi, bilim yapmamızı, bilmemizi ister? Yahut öncelikle, bu soruya, bugün genel olarak insanoğlu bunu ne için istiyor, bunu cevaplamaya çalışarak giriş tecrübe edelim inştanrı.

Aristoteles’in de dediği benzer biçimde, tüm insanlar doğaları (fıtratları) gereği, bilmeyi arzularlar. Burada normal olarak insanlar içinde hangi bilginin önemli olduğu ve bu bilgiye ulaşmada iyi mi bir yol izlenilirliğiyle ilgili farklılıklar olabilir ama neticeta herkes, tüm insanların bir şekilde bilmeyi arzuladığı ve bu arzunun mizaçtan gelen bir eğilim olduğu konusunda anlaşacaktır.

İslamın insana ve hayata verdiği cevap üzerinden bir yorumlamada bulunacak olursam, bu eğilimin, anlamı bulmak, ona tanık olmak arzusuyla ilişkili bulunduğunu söyleyebilirim. Peki fakat, bugün insanlar bu mizaçlarında ki eğilimi iyi mi yönlendiriyor? İyi mi bir bilgiye ulaşmaya çalışıyor ve niçin ulaşmaya çalışıyor?

Buna verilebilecek en bayağı yanıt şudur: “İnsanların çoğunluğu, dünya hayatında yarar getiren bilgiye ulaşmak istiyor ve bunu dünya yaşamını istediği için istiyor.” şu demek oluyor ki insanın bilgiye ve bilmeye verdiği kıymet, bunun ona dünya yaşamındaki getirisi; karizma, para, dünyevi fayda, yaşam şartlarının iyileşmesi, sosyal onay vb. şeyler nedeniyledir, ki çoğunluğu dünyaya, ahiretten daha çok kıymet veren hatta ahireti direkt görmezden gelen dünya halkı için başka türlü bir niyet düşünülemez.

normal olarak Müslümanlar için de bilgiden bu şekilde faydalar gözetmek yanlış değildir. Fakat unutulmamalıdır ki, Müslümanlar, İslam’ın onlara bağışladığı zihin ve perspektifyla beraber, bilgiye ve bilmeye de farklı bir kıymet vermişlerdir. Bu farklılık, İslam’ın, bilmeyi takva arttırıcı bir şey görmesi nedeni iledir.

“…Allah’ın kullarından yalnız ilim sahipleri haşyet ederler…” (Fatır, 28)

Bu ayetten anlıyoruz ki, bilmek, ayetlere tanık olmaktır ve bu, insanın Allah’a olan samimiyetini, takvasını arttırmaktadır. Bu sebeple insan, fıtratındaki bilme arzusunu doğru yönlendirmeli; evrenin hakimi olmak için değil, takvasının çoğalması için “bilmeye” çalışmalıdır.

Yahudiliğe göre Adem, bilgelik ağacından (yaşam ağacı) “ölümsüz” olmak için yemişti. Halbuki bilmenin değerini doğru anlasaydı, takvalı olabilmek için o ağaçtan yemezdi.

Son olarak İbrahim peygamberimizi hatırlayalım. O Kuran’da en çok övülen peygamberdir. Ve o, gözlem, akıl yürütme neticesiyle Allah’ı bulan ve kavrayan birisiydi. Ve bunu, Ay’ı, Güneş’i analiz edip, bir varsayım attığı, sonra bu varsayımını akıl yürütmeyle, felsefeyle çürüttüğü bir süreç içerisinde becermişti. İşte bu, bilginin Allah’a nasıl ulaştırdığı ve nasıl takva kazandırdığı ile alakalı güzel bir örnektir.

Author

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Daha Fazlası